الإمام ناصر محمد اليماني
27 - رجب - 1441 هـ
22 - 03 - 2020 مـ
۳-فروردین-۱۳۹۹ه.ش.
02:02 صباحاً
( بحسب التقويم الرسمي لأمّ القرى )

[ لمتابعة رابط المشاركة الأصلية للبيان ]
https://nasser-alyamani.org/showthread.php?p=324968

فتوای بیشتر در مورد وضوی کامل

بسم الله الرحمن الرحيم، وسلامٌ على المُرسَلين والحمدُ للهِ ربّ العالمين، وسلامُ الله عليكم ورحمة الله وبركاته عزيزان انصار و سؤال كنندگان و جویندگان حق..
می‌بینم در مورد فتوای وضوی کامل که در بیان-مربوط به ویروس کرونا- آمده بود؛ مجادله می‌کنید. وضوی کامل همان کاری است که انجام می‌دهید؛ شستشوی بینی با آب (استنشاق) جزو نظافت صورت و دهان است؛ دندان‌ها هم جزو این نظافت و برای زیبایی صورت است و مسواک زدن هم برای نظافت و حفظ زیبایی صورت حین لبخند زدن و سخن گفتن است تا بوی نفس متکلم خوب و تازه باشد. در حقیقت دندان سلاحی برای جویدن غذاست و کسی که در نگهداری از سلاحش کوتاهی کند؛ وقتی آن را از دست می‌دهد، چقدر پشیمان می‌شود!! و همچنین مسح سر و گوش؛ همانا که شستشوی بینی با‌ آب(استنشاق) و مضمضه کردن ( شستشوی دهان ) برای کامل کردن وضو است و شرط این نیست که سه بار انجام شود؛ بلکه تا زمانی که فرد احساس کند که صورتش را از عرق خشک شده پاک کرده و بینی‌اش از مخاط تمیز شده و حین وضو دندانهایش را با انگشتش تمیز کند و سر و همراه آن پشت گوشش و لاله‌ی آن و داخلش را مسح کند و این کمتر از سه مرتبه نباشد؛ منظور وارد کردن آب به داخل گوش نیست؛ بلکه گوش را برای تمیز کردن از کثیفی مسح کند.
مهم‌ترین موضوع در وضو گرفتن؛ رسیدن به نظافت است و شرط این نیست که شستشوی صورت و استنشاق ( تمیز کردن بینی) و مضمضه کردن و... را فقط سه بار انجام دهد؛ بلکه شرط تمیز شدن کامل است حال یا با سه بار یا بیشتر؛ همانا که حداقل آن سه بار است. باز هم تکرار می‌کنیم مهم‌ تمیز شدن کامل و رسیدن به این احساس است که کاملا تمیز شده است؛ و این وضوی کامل است. ما شما را از شستشوی بینی با‌ آب (استنشاق ) و مضمضه کردن منع نکردیم و این جزو شستشوی صورت و اطراف آن است؛ فکر نمی‌کنم این نیازی به فتوا داشته باشد؛ اگر خطایی در این می‌دیدم سکوت نمی‌کردم!
مگر محمدٌ رسولُ الله صلى الله عليه وآله الطيبين وجميع المسلمين وسلم نفرموده است:

[ لولا أخاف أن أشقّ على أمّتي لأمرتُهم بالسّواك عند كل صلاة ]
[ اگر از سخت شدن کار بر امتم نمی‌ترسیدم؛ دستور می‌دادم موقع هرنمازی مسواک بزنند]

صدق عليه الصلاة والسلام.
در استنشاق و مضمضه کردن حکمت بالغه خداوند نهفته است؛
همانا که من قبلا درمورد شستن پا با دست در امر وضوی کامل به شما خبر داده بودم و گفتم مقصود این است که پاها را با دست بمالید و انگشتان دست را بین انگشتان پا ببرید چون بین انگشتان پاها به خصوص انگشتانی که به هم چسبیده‌اند؛ کثیف و حاوی جرم هست. هم چنین مرد و زن باید ناخن خود را کوتاه کنند؛ به خصوص ناخن دست را؛ زنان را از لاک زدن برای زیبایی منع نمی‌کنیم به شرطی که ناخن قبل از زدن لاک از کثیفی و نجاست پاک شده باشد. لاک ناخن مانع پاک کردن نجاستی که بعد از لاک زدن روی آن قرار گرفته باشد نمی‌شود؛ چون لاک روی ناخن پاک زده شده است و چیزی که روی لاک بنشیند؛ روی لاک است و با تجدید وضو پاک می‌شود؛ پس برشماست که وضوی کامل بگیرید.
برایتان در مورد نفی مسح پا با دست خیس توضیح داده بودیم؛ بلکه باید پاها را شست. برایتان روشن کرده بودیم در اینجا مقصود از مسح پاها این است که با دستتان آنها را بمالید و بشویید؛ چون بیش از هر جای دیگر در معرض کثیفی و نجاست است و این برای نظافت و پاکیزکی کامل است و بدانید نظافت از ایمان است و این فرمان خداوند است. پس گوش کرده و اطاعت کنید باشد که رستگار شوید. وسلامٌ على المُرسَلين والحمدُ للهِ ربِّ العالمين..

أخوكم الإمام المهديّ ناصر محمد اليماني

ــــــــــــــــ
توضیح:
استنشاق: کشیدن آب کف دست از بینی مثل حالت بو کشیدن شدید
مضمضه: آب را داخل دهان چرخاندن و شستشوی داخل دهان است

اقتباس المشاركة 324999 من موضوع مزيدٌ من الفتوى عن الوضوء التام ..

الإمام ناصر محمد اليماني
27 - رجب - 1441 هـ
22 - 03 - 2020 مـ
02:02 صباحاً
( بحسب التقويم الرسمي لأمّ القرى )

[ لمتابعة رابط المشاركة الأصلية للبيان ]
https://nasser-alyamani.org/showthread.php?p=324968

مزيدٌ من الفتوى عن الوضوء التام ..

بسم الله الرحمن الرحيم، وسلامٌ على المُرسَلين والحمدُ للهِ ربّ العالمين، وسلامُ الله عليكم ورحمة الله وبركاته أحبّتي الأنصار والسائلين الباحثين عن الحق..

وأراكم تتجادلون في شأن فتوايَ في البيان بكلمة الوضوء التام: وهو كما تتوضّأون، بل الاستنشاق يدخل ضمن نظافة محتوى الوجه والفم، والأسنان تدخل ضمن نظافة وجمال الوجه، والسّواك يدخل ضمن نظافة وجمال الوجه للأسنان حين الابتسامة والتكلّم فيكون هواءُ فمهِ عذباً، بل الأسنان سلاحٌ لتفتيت الطعام، فكم يندم من أهمل في سلاحه حين يفقدهم! ومسح شعر الرأس والأذنين، ألا وإنّ الاستنشاق والمضمضة من استكمال الوضوء التام وليس شرطاً ثلاثَ مرّات بل حتى يشعر أحدكم بأنّه نظف وجهه من العرق الجاف وأنفه من الزلال وفرك أسنانه بإصبعه حين الوضوء ومسح رأسه وأذنيه من الوراء ومعاطفهما من الداخل لا تقل عن ثلاث مسحات، وليس إدخال الماء الى الأذنين بل مسحهم لإزالة النجاسة.

وأهمّ شيءٍ في الوضوء بلوغ النظافة وليس شرطاً أن لا يكون إلا ثلاث مراتٍ غسل الوجه والاستنشاق والمضمضة وغيرها، بل الشرط بلوغ النظافة من ثلاث مرات وأكثر، وإنّما أقلّها ثلاث مراتٍ، ونُذكّر ونُكرّر أنّ أهمّ شيءٍ بلوغ النظافة وهو الاستشعار أنّه أحسّ ببلوغ النظافة فذلك تمام الوضوء التام؛ فذلك هو الوضوء التام، ولم أنهَكم قطّ عن المضمضة والاستنشاق فتلك من ضمن غسل الوجه وما حواه، فلا أظنّ ذلك يحتاج الى فتوى، ولو كنتُ أرى في ذلك خطأً لما سكتُّ عنه!
ألم يقل محمدٌ رسولُ الله صلى الله عليه وآله الطيبين وجميع المسلمين وسلم:[ لولا أخاف أن أشقّ على أمّتي لأمرتُهم بالسّواك عند كل صلاة ]
؟ صدق عليه الصلاة والسلام.

ففي الاستنشاق والمضمضة حكمةٌ بالغةٌ من الله، ذلك وإنّما زدتُكم عِلماً عن تمام الوضوء عن مسح القدمين أنّه يقصد فركَها باليد وتخليل أصابع اليد بأصابع القدم كونها توجد نجاسة بين أصابع القدم وخصوصاً الأصابع المضمومة إلى بعضها، وكذلك تقليم الأظافر للرجال والنساء على حدٍّ سواءٍ خصوصاً أظافر اليد، ولا نمنع حامورة أظافر النساء للزينة شرط أن تكون الحامورة على طهارة الأظافر من النجاسة، ولن تمنع حامورة الأظافر إزالة ما علِق على الأظافر من نجاسة من بعد ذلك كون الحامورة أصلاً وُضِعت على ظفرٍ طاهرٍ وما علق مُجدّداً سيكون فوق الحامورة ويزيل ما علِق مجدّداً الوضوء، فعليكم بالوضوء التام.

وإنّما بيّنتُ لكم نفي مسح القدم كما يزعمون بكفٍّ مبلّلةٍ فقط؛ بل غسلهما، وبيّنت لكم المسح في هذا الموضع للقدمين أنّه يقصد فركَهما باليد كونهما أكثر عُرضة للنجاسه وذلك لبلوغ النظافة، واعلموا أنّ النظافة من الإيمان بما أمركم الله به، فاسمعوا وأطيعوا لعلكم تفلحون، وسلامٌ على المُرسَلين والحمدُ للهِ ربِّ العالمين..

أخوكم الإمام المهديّ ناصر محمد اليماني.