النتائج 1 إلى 2 من 2

الموضوع: بيان مهدي منتظر درباره قضاء وقدر از آیات محکم ذکر(قرآن عظیم) ..

1. ترتيب المشاركة ورابطها: #1  Print  mPDF  PDF    رقم المشاركة لاعتمادها في الاقتباس: 114933   تعيين كل النص
    الصورة الرمزية فاطمه
    فاطمه غير متواجد حالياً من الأنصار السابقين الأخيار

افتراضي بيان مهدي منتظر درباره قضاء وقدر از آیات محکم ذکر(قرآن عظیم) ..

بيان مهدي منتظر درباره قضاء وقدر از آیات محکم ذکر(قرآن عظیم) ..

الإمام ناصر محمد اليماني

12-03-2010
    09:58 pm

بسم الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ {إِنَّ اللَّهَ وَمَلائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا}، والصلاة والسلام على كافة الأنبياء والمُرسلين وآلهم الطيبين الطاهرين من أولهم إلى خاتمهم جدي محمد رسول الله وكافة المُسلمين التابعين للحق إلى يوم الدين..

این بیان امام مهدی خطاب به قدریونی(م:تقدیر گرایان)است که ندانسته به خدا نسبت میدهند و فکر میکنند انجام اعمال زشت و بد از جانب خدا مقدر شده است ؛ ومیگویند"خداوند مقدر کرده است که او مرتکب عمل ناشایست شود" وپاسخ آن در محکمات کتاب است : خداوند تعالی میفرماید:

{وَإِذَا فَعَلُوا فَاحِشَةً قَالُوا وَجَدْنَا عَلَيْهَا آبَاءَنَا وَاللَّـهُ أَمَرَ‌نَا بِهَا ۗ قُلْ إِنَّ اللَّـهَ لَا يَأْمُرُ‌ بِالْفَحْشَاءِۖ أَتَقُولُونَ عَلَى اللَّـهِ مَا لَا تَعْلَمُونَ ﴿٢٨﴾ قُلْ أَمَرَ‌ رَ‌بِّي بِالْقِسْطِ ۖ وَأَقِيمُوا وُجُوهَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ وَادْعُوهُ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ ۚ كَمَا بَدَأَكُمْ تَعُودُونَ ﴿٢٩﴾ فَرِ‌يقًا هَدَىٰ وَفَرِ‌يقًا حَقَّ عَلَيْهِمُ الضَّلَالَةُ ۗ إِنَّهُمُ اتَّخَذُوا الشَّيَاطِينَ أَوْلِيَاءَ مِن دُونِ اللَّـهِ وَيَحْسَبُونَ أَنَّهُم مُّهْتَدُونَ ﴿٣٠﴾ }
    صدق الله العظيم [الأعراف]

{و هنگامی که کار زشتی انجام می‌دهند می‌گویند: «پدران خود را بر این عمل یافتیم؛ و خداوند ما را به آن دستور داده است!» بگو: «خداوند (هرگز) به کار زشت فرمان نمی‌دهد! آیا چیزی به خدا نسبت می‌دهید که نمی‌دانید؟!» (۲۸) بگو: «پروردگارم امر به عدالت کرده است؛ واینکه توجّه خویش را در هر مسجد به سوی او کنید! و او را بخوانید، در حالی که دین (خود) را برای او خالص گردانید! (و بدانید) همان گونه که در آغاز شما را آفرید، (بار دیگر در رستاخیز) بازمی‌گردید! (۲۹) جمعی را هدایت کرده؛ و جمعی گمراهی بر آنها مسلّم شده است. آنها شیاطین را به جای خداوند، اولیای خود انتخاب کردند؛ و گمان می‌کنند هدایت یافته‌اند! (۳۰)}
    و خداوند تعالی میفرماید:

{إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاء ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ}
    صدق الله العظيم [النحل:
    90]

{خداوند به عدل و احسان و بخشش به نزدیکان فرمان می‌دهد؛ و از فحشا و منکر و ستم، نهی می‌کند؛ خداوند به شما اندرز می‌دهد، شاید متذکّر شوید! (۹۰)}

ممکنست یکی از علمای قدری کلامم را قطع کرده و بگوید: "صبرکن، ناصر محمد یمانی ،مگرخداوند تعالی نفرموده است:

{وَوُضِعَ الْكِتَابُ فَتَرَى الْمُجْرِمِينَ مُشْفِقِينَ مِمَّا فِيهِ وَيَقُولُونَ يَا وَيْلَتَنَا مَالِ هَذَا الْكِتَابِ لَا يُغَادِرُ صَغِيرَةً وَلَا كَبِيرَةً إِلَّا أَحْصَاهَا وَوَجَدُوا مَا عَمِلُوا حَاضِرًا وَلَا يَظْلِمُ رَبُّكَ أَحَدًا}
    صدق الله العظيم [الكهف:49]

{و کتاب در آن جا گذارده می‌شود، پس گنهکاران را می‌بینی که از آنچه در آن است، ترسان و هراسانند؛ و می‌گویند: «ای وای بر ما! این چه کتابی است که هیچ عمل کوچک و بزرگی را فرونگذاشته مگر اینکه آن را به شمار آورده است؟! و همه اعمال خود را حاضر می‌بینند؛ و پروردگارت به هیچ کس ستم نمی‌کند. (۴۹)}

"و منظور خدا اعمال ناشایستی است که در کتاب "مبین" (کتاب المبین)که خاص رب العالمین است نگاشته شده اند"

پاسخ امام مهدی ناصر محمد یمانی به او اینست که: بر من سزاوار است که جز حق نگویم،لذا در مورد قضاء و قدر برایتان فتوی میدهم .قدر چیزی نیست جزفرمان خداوند در مورد اعمال آتی بندگانش؛از آنجایی که خداوند با آگاهی از غیب میداند شما چه خواهید کرد حکم آنها را از قبل نوشته است. آگاهی از عمل ناشایست به معنی این نیست که قضاء و تقدیر فرد را ازقبل نگاشته است ؛ سبحان رب العالمین (خداوند منزه است.....) بلکه قضاء و قدر احکامی است که خداوند به دلیل آگاهی از اعمال آتی بنده و به جهت ارتکاب اعمال ناشایسته برای او درنظر گرفته است ، یعنی خداوند از قبل میداند که این بنده چنین اعمال بدی را انجام خواهد داد لذا تمام آنها را با علم غیب خود در کتاب مبین خود نگاشته است. و حکمش را نیزاز قبل مقدر کرده ، این ظلم نیست بلکه حکمیست که براساس آگاهی از ارتکاب اعمال بد بنده اش در آینده و قبل از آفرینش او برای وی صادر شده است. خداوند درتقدیر فرد ،انجام عمل ناشایست را مقدر نکرده بلکه از آنجایی که از اعمال سوء بندگانش در آینده اطلاع دارد آنها را در کتابش تدوین و سپس احکام خود را در مورد عذاب های نزدیکتر(یا کمتر دنیوی)قبل عذاب اخروی برایشان مقدر کرده تا مگر با دیدن این عذاب ها از راه اشتباه خود بازگردند.لذا خداوند بین زمان آگاهیش از ارتکاب اعمال بد با زمان اجرا شدن قضاء و قدر فاصله ای گذاشته است. این فاصله زمانی بین عمل تا رخ دادن تقدیر به اراده خداوند بستگی دارد ،باشد که فرد قبل رسیدن حکم مصیبت مقدرشده در تقدیرش استغفار کرده و به سوی خداوند بازگردد.گواهی آن فرموده خداوند تعالی است که:

{وَمَا كَانَ اللّهُ مُعَذِّبَهُمْ وَهُمْ يَسْتَغْفِرُونَ}

صدق الله العظيم [الأنفال:33]

{ و(نیز) تا استغفار می‌کنند، خدا عذابشان نمی‌کند. (۳۳)}

اگرآن بندۀ خطاکار پشیمان شده و با استغفار و توبه و انابه به سوی خداوند بازگردد تا گناهش را بیامرزد و قلبش را هدایت کند ،خداوند حکم قضاء وقدرخود که رسیدن مصیبت است را اجرا نخواهد کرد. بلکه خداوند حکم مصیبت را از او برمیدارد چون بعد خطا ،توبه کرده است. وچون بنده او قبل رسیدن زمان مقدر برای نازل شدن مصیبت بر خودش یا اموالش توبه و انابه کرده، آن را به حکم حسنۀ عفو و مغفرت تبدیل خواهد کرد و آن حکم بدون آنکه بلایی بر اوبرسد ازاو میگذرد.خداوند به سبب توبه وانابه و استغفار بنده اش بعد از انجام کار ناشایست،توبه او را در مورد اعمالی که از آنها توبه و انابه کرده میپذیرد و او را از آنچه که در کتاب مسطورش ثبت شده مبری میکند.زمانی که بنده اش بگوید:

{رَبَّنَا لاَ تُؤَاخِذْنَا إِن نَّسِينَا أَو أَخْطَأْنَا رَبَّنَا وَلاَ تَحْمِلْ عَلَيْنَا إِصْرًا كَمَا حَمَلْتَهُ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِنَا رَبَّنَا وَلاَ تُحَمِّلْنَا مَا لاَ طَاقَةَ لَنَا بِهِ وَاعْفُ عَنَّا وَاغْفِرْلَنَا وَارْحَمْنَا أَنتَ مَوْلانَا فَانصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِرِينَ}
    صدق الله العظيم [البقرة:286]

{پروردگارا، اگر فراموش كرديم يا به خطا رفتيم بر ما مگير، پروردگارا، هيچ بار گرانى بر [دوش‌] ما مگذار؛ همچنانكه بر [دوش‌] كسانى كه پيش از ما بودند نهادى. پروردگارا، و آنچه تاب آن نداريم بر ما تحميل مكن؛ و از ما درگذر؛ و ما را ببخشاى و بر ما رحمت آور؛ سرور ما تويى؛ پس ما را بر گروه كافران پيروز كن. (۲۸۶)}

سپس خداوند خطا را میبخشدو از عمل سوء در میگذرد چراکه قبل رسیدن قضاء و قدرو حکم مصیبتی که به حق (نه ظالمانه) برایشان مقدر شده بوده استغفار کرده و با توبه و انابه به سوی خداوند بازگشته اند. در صورت توبه وانابه آن حکم پاک می شود و نازل شدن مصیبت رخ نمیدهد مگر اینکه زمان جاری شدن حکم و آمدن بلا بر افراد یا اموالشان رسیده باشد و آنها استغفار نکرده و به سوی خداوند بازنگشته باشند.گواهی آن فرموده خداوند تعالی است که:

{مَا أَصَابَ مِن مُّصِيبَةٍ فِي الْأَرْضِ وَلَا فِي أَنفُسِكُمْ إِلَّا فِي كِتَابٍ مِّن قَبْلِ أَن نَّبْرَأَهَا إِنَّ ذَلِكَ عَلَى اللَّهِ يَسِيرٌ}
    صدق الله العظيم [الحديد:22]
    { هیچ مصیبتی در زمین و به جانهای شما نرسد مگردر كتاب نگاشته شده باشد مگر آنکه پیش (از وقوع) آن را از کتاب پاك كنيم بی‌گمان این امر بر خداوند آسان است‌ }

منظور از این مصیبت قضاء و قدریست که در کتاب آمده است .همان احکام حق وغیر ظالمانۀ خداوند برای نازل شدن مصائب بر بندگانش که در تقدیرآنها در کتاب مسطور مقدر شده است؛ولی خداوند سبحان از روی رحمت ،بین ارتکاب عمل سوء و اجرای حکم مصیبتِی که برای آن مقدر شده فاصله زمانی گذاشته است واغلب قضاء وقدرها ،احکام مصائبی هستند که بخاطر گناهان بر آنان مقدر شده، شاید بندگان قبل ازنازل شدن مصیبت کبری و عذاب بزرگتر بازگردند.اگر خداوند میخواست فوراً بعد ارتکاب گناه، عذاب بزرگ به مردم برسد،به محض تمام شدن عمل باید همه شان را هلاک میکردپس اگر خدا بخواهد فوراً به حساب بنده اش برسد ،جنبنده ای روی زمین باقی نمیماند چون بجز خداوند سبحان و تعالی و بسیار بلند مرتبه معصومی وجود ندارد.گواه آن فرموده خداوند تعالی است که:

{وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنْ ذُكِّرَ بِآياتِ رَبِّهِ فَأَعْرَضَ عَنْهَا وَنَسِيَ مَا قَدَّمَتْ يَدَاهُ إِنَّا جَعَلْنَا عَلَى قُلُوبِهِمْ أَكِنَّةً أَنْ يَفْقَهُوهُ وَفِي آذَانِهِمْ وَقْراً وَإِنْ تَدْعُهُمْ إِلَى الْهُدَى فَلَنْ يَهْتَدُوا إِذاً أَبَداً (57) وَرَبُّكَ الْغَفُورُ ذُو الرَّحْمَةِ لَوْ يُؤَاخِذُهُمْ بِمَا كَسَبُوا لَعَجَّلَ لَهُمُ الْعَذَابَ بَلْ لَهُمْ مَوْعِدٌ لَنْ يَجِدُوا مِنْ دُونِهِ مَوْئِلاً(58)}

صدق الله العظيم [الكهف]

{و کیست ستمکارتر از کسی که به آیات پروردگارش پند داده شود و از آن روی بگرداند و کار و کردار پیشین خود را فراموش کند، ما بر دلهایشان پرده‌هایی کشیده‌ایم که آن [پیام‌] را در نیابند و در گوشهای آنان سنگینی‌ای [نهاده‌ایم‌] و اگر ایشان را به سوی هدایت فراخوانی، هرگز و به هیچ وجه راه نیابند (۵۷) و پروردگار تو آمرزگار صاحب رحمت است، اگر آنان را به خاطر آنچه کرده‌اند، فرو می‌گرفت، عذابشان را پیش می‌انداخت، ولی برای آنان میعادی مقرر است که در برابر آن پناهگاهی نمی‌یابند (۵۸)}

اما خداوند به بندگانش مهلت میدهد و به کسانی که بخواهد ،با رساندن مصیبت به اموالشان یا بیماری به جسمشان هشدار میدهد ؛باشد که به سوی خداوند بازگشته وقبل رسیدن حکم هلاکت مقدر شده در قضاء، توبه کنند.برای مثال خداوند میداند فلان بنده در فلان روز ودر ساعت فلان ،مرتکب این عمل خطا میشود،لذا آنرا ثبت میکند .سپس حکم قضاء و قدر را برای رسیدن فلان مصیبت برای او مینویسد.اما زمان قدر را بلافاصله بعد ارتکاب جرم قرار نمیدهد چرا که میخواهد هنوز به بنده فرصت دهد لذا زمان آمدن حکم مصیبت را تا وقتی که بخواهد به تأخیر می اندازد.این زمان فرصتی است که خداوند به بنده اش میدهد تا شاید قبل رسیدن قضاء و قدر و جاری شدن حکم مصیبت استغفار ، توبه و انابه کند. اما کسانی که نمیدانند ؛ آگاهی قبلی خداوند از اعمال بندگان را با قضاء وقدر قاطی میکنند.از خدا بترسید و آنچه که نمی دانید به او نسبت ندهید چراکه از خداوند تنها خیر صادر میشود و آنچه ازمصیبتها به ما میرسدبه علت اعمالیست که خودمان انجام داده ایم. گواه آن فرموده خداوند تعالی است که:

{ذَلِكَ بِمَا قَدّمَتْ أَيْدِيكُمْ وَأَنّ اللّهَ لَيْسَ بِظَلاّمٍ لّلْعَبِيدِ}
    صدق الله العظيم [آل عمران:182]

{این به خاطر کار و کردار پیشین شماست و[گرنه‌] خداوند هرگز در حق بندگان ستمگر نیست‌ (۱۸۲)}

{مَّا أَصَابَكَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللّهِ وَمَا أَصَابَكَ مِن سَيِّئَةٍ فَمِن نَّفْسِكَ}
    صدق الله العظيم [النساء:79]

{هر خیری که به تو برسد از سوی خداوند است و هر شری که به تو برسد از خود توست}

شاید یکی از کسانی که کلام خدا را به میل خودشان تفسیر میکنند بگوید" صبر کن ناصر محمد یمانی،بدرستیکه خداوند عمل سوء را به محض سرزدن آن می نویسدوگواه آن فرموده خداوند تعالی است که:

{لّقَدْ سَمِعَ اللّهُ قَوْلَ الّذِينَ قَالُوَاْ إِنّ اللّهَ فَقِيرٌ وَنَحْنُ أَغْنِيَآءُ سَنَكْتُبُ مَا قَالُواْ}
    صدق الله العظيم [آل عمران:181]

{خداوند، سخن آنها را که گفتند: «خدا فقیر است، و ما بی‌نیازیم»، شنید! به زودی آنچه را گفتند، خواهیم نوشت}"

به خیال خود برای امام محمد ناصر یمانی با آیه محکم وروشن حجت آورده است ،و سپس میگوید"چطور مگر این آیه محکم و فتوای غیر قابل انکار نیست که خداوند گفتار یا عمل سوء بندگان را فقط بعد ازارتکاب آن ،می نویسد گواهی آن هم فرموده خداوند تعالی است که :{لّقَدْ سَمِعَ اللّهُ قَوْلَ الّذِينَ قَالُوَاْ إِنّ اللّهَ فَقِيرٌ وَنَحْنُ أَغْنِيَآءُ سَنَكْتُبُ مَا قَالُواْ}

{خداوند، سخن آنها را که گفتند: «خدا فقیر است، و ما بی‌نیازیم»، شنید! به زودی آنچه را گفتند، خواهیم نوشت}"

پس امام مهدی ناصر یمانی جواب می دهد که: سبحان الله العظیم،منظور علام الغیوب (خداوندی که از غیب آگاه است)این نیست که کار بد را در کتاب مبین مینویسد، بلکه(در این آیه کتاب ) به کتاب ملک عتید اشــــــــــــــاره دارد که فقط بعد انجام فعل بد (عمـل سوء ) رادر کتابش ثبت میکند.گـــــواه آن فرموده خداوند تعالی است که می فرماید:

{ما يَلْفِظُ مِنْ قَوْلٍ إِلَّا لَدَيْهِ رَقِيبٌ عَتِيد}
    صدق الله العظيم [ق:18]

{سخنی به زبان نمی‌آورد، مگر آنکه نگهبانان (رقیب و عتید =فرشتگان کاتب اعمال ) نزد اوهستند(۱۸)}

رقیب اعمال حسنه و عتید اعمال سوء را مینویسد .آنها از کارهایی که بنده انجام خواهد داد خبرندارند بلکه فقط از کارهایی که از او سرزده آگاه شده و سپس آنها را ثبت میکنند.گواهی آن فرموده خداوند تعالی است که:

{كَلا بَلْ تُكَذِّبُونَ بِالدِّينِ(9)وَإِنَّ عَلَيْكُمْ لَحَافِظِينَ(10)كِرَامًا كَاتِبِينَ(11)يَعْلَمُونَ مَا تَفْعَلُونَ(12)}
    صدق الله العظيم [الإنفطار]

{چنین نیست، بلکه [روز] جزا را انکار دارید (۹) و بر شما نگهبانانی معین شده است‌ (۱۰) که نویسندگانی گرامی‌اند (۱۱) آنچه می‌کنید می‌دانند (۱۲)}

وبعد ارتکاب عمل، اقدام به نوشتن عمل سوء میکنند ویا سخن ناشایست را ثبت میکنند.گواه آن فرموده خداونذ تعالی است که:

{لّقَدْ سَمِعَ اللّهُ قَوْلَ الّذِينَ قَالُوَاْ إِنّ اللّهَ فَقِيرٌ وَنَحْنُ أَغْنِيَآءُ سَنَكْتُبُ مَا قَالُواْ}

{خداوند، سخن آنها را که گفتند: «خدا فقیر است، و ما بی‌نیازیم»، شنید! به زودی آنچه را گفتند، خواهیم نوشت}

{ما يَلْفِظُ مِنْ قَوْلٍ إِلَّا لَدَيْهِ رَقِيبٌ عَتِيد}
    صدق الله العظيم [ق:18]

{سخنی به زبان نمی‌آورد، مگر آنکه نگهبانان (رقیب و عتید =فرشتگان کاتب اعمال ) نزد اوهستند(۱۸)}

{وَإِنَّ عَلَيْكُمْ لَحَافِظِينَ(10)كِرَامًا كَاتِبِينَ(11)يَعْلَمُونَ مَا تَفْعَلُونَ(12)}
    صدق الله العظيم [الإنفطار]

{و بر شما نگهبانانی معین شده است‌ (۱۰) که نویسندگانی گرامی‌اند (۱۱) آنچه می‌کنید می‌دانند (۱۲)}

وسلامٌ على المُرسلين والحمدُ لله رب العـــــالمين...

برادرتان إمام مهدي ناصر محمد يماني.

ـــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــ

اقتباس المشاركة: 10213 من الموضوع: بيان المهديّ المنتظَر عن القضاء والقدر من محكم الذِّكر..

English فارسى Español Deutsh Italiano Melayu Türk Français

- 1 -
    [ لمتابعة رابط المشاركـــــــــــــة الأصليّة للبيــــــــــــــان ]
    الإمام ناصر محمد اليماني
    26 - 12 - 1431 هـ
    03 - 12 - 2010 مـ
    09:58 مساءً
    ـــــــــــــــــــ

بيان المهديّ المنتظَر عن القضاء والقدر من محكم الذِّكر..

بسم الله الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ
    {إِنَّ اللَّهَ وَمَلائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيمًا}، والصلاة والسلام على كافة الأنبياء والمُرسلين وآلهم الطيبين الطاهرين من أولهم إلى خاتمهم جدي محمد رسول الله وكافة المُسلمين التابعين للحقّ إلى يوم الدين..

وهذا بيان الإمام المهديّ إلى القدريّين الذين يقولون على الله ما لا يعلمون فيزعمون أنّ ارتكاب الفاحشة وأعمال السوء قدراً من الله، فيقول: "قدّر الله عليه أن يرتكب فاحشة". والجواب من محكم الكتاب: قال الله تعالى:
    {وَإِذَا فَعَلُوا فَاحِشَةً قَالُوا وَجَدْنَا عَلَيْهَا آبَاءَنَا وَاللَّـهُ أَمَرَ‌نَا بِهَا قُلْ إِنَّ اللَّـهَ لَا يَأْمُرُ‌ بِالْفَحْشَاءِ أَتَقُولُونَ عَلَى اللَّـهِ مَا لَا تَعْلَمُونَ ﴿٢٨﴾ قُلْ أَمَرَ‌ رَ‌بِّي بِالْقِسْطِ وَأَقِيمُوا وُجُوهَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ وَادْعُوهُ مُخْلِصِينَ لَهُ الدِّينَ كَمَا بَدَأَكُمْ تَعُودُونَ ﴿٢٩﴾ فَرِ‌يقًا هَدَىٰ وَفَرِ‌يقًا حَقَّ عَلَيْهِمُ الضَّلَالَةُ إِنَّهُمُ اتَّخَذُوا الشَّيَاطِينَ أَوْلِيَاءَ مِن دُونِ اللَّـهِ وَيَحْسَبُونَ أَنَّهُم مُّهْتَدُونَ ﴿٣٠﴾} صدق الله العظيم [الأعراف].

وقال الله تعالى:
    {إِنَّ اللّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالإِحْسَانِ وَإِيتَاء ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ} صدق الله العظيم [النحل:90].

ولربّما يودّ أن يقاطعني أحد عُلماء القدريين فيقول: "مهلاً يا ناصر محمد اليماني ألم يقل الله تعالى:
    {وَوُضِعَ الْكِتَابُ فَتَرَى الْمُجْرِمِينَ مُشْفِقِينَ مِمَّا فِيهِ وَيَقُولُونَ يَا وَيْلَتَنَا مَالِ هَذَا الْكِتَابِ لَا يُغَادِرُ صَغِيرَةً وَلَا كَبِيرَةً إِلَّا أَحْصَاهَا وَوَجَدُوا مَا عَمِلُوا حَاضِرًا وَلَا يَظْلِمُ رَبُّكَ أَحَدًا} صدق الله العظيم [الكهف:49]، ويقصد بذلك أعمال السوء في الكتاب المبين الخاص بربّ العالمين".

ومن ثمّ يردّ عليه الإمام المهديّ ناصر محمد اليماني وأقول: حَقِيقٌ عَلَى أَنْ لاَ أَقُولَ عَلَى اللَّهِ إِلاَ الْحَقَّ، ولسوف أفتيكم عن القضاء والقدر، ألا وإنّ القدر هو تقدير أحكامٍ من الربّ في الكتاب بسبب علمه بما سوف يعمله عبيده، ويعلم علام الغيوب أعمالكم فكتب ما سوف تفعلون، وليس أنّ عِلْمَه السوء هو القضاء والقدر، سبحان ربّ العالمين! بل القضاء والقدر هي الأحكام التي حكم بها على أصحاب فعل السوء، ويعلم علّام الغيوب أنّ عبده فلان سوف يفعل من السوء كذا وكذا، ثم كتب ذلك في علم الغيب عنده في الكتاب المبين كتاب علام الغيوب، ثم قدّر حكمه على عبده من غير ظلمٍ؛ بل بسبب علمه ما سوف يفعله عبدُه من السوء الذي علِمَه من قبل أن يخلق عبدَه، وليس أنّ الله قدّر عليه عمل السوء؛ بل عَلِمَ الله ما سوف يعْمَلُهُ عبادُه من السوء ثم دوّنه في كتابه ثم قدّر الأحكام عليهم من العذاب الأدنى دون العذاب الأكبر لعلهم يرجعون. ولكنّ الله جعل فارقاً زمنياً بين علمه بحدث السوء وبين القضاء والقدر، فجعل هناك فارقاً زمنياً ما يشاء قبل أن يصيبه بحكم القضاء بقدرٍ مقدورٍ، وذلك لعله يستغفر ويتوب قبل مجيء قدر القضاء لحكمه بالمصيبة. تصديقاً لقول الله تعالى:
    {وَمَا كَانَ اللّهُ مُعَذِّبَهُمْ وَهُمْ يَسْتَغْفِرُونَ} صدق الله العظيم [الأنفال:33].

كون العبد لو عمل سوءً ثم استغفر وتاب وأناب إلى الربّ ليغفر ذنبه ويهدي قلبه فلن يصيبه الله بحكم القضاء والقدر عليه بالمصيبة؛ بل سوف يبرئ الله حكم المصيبة المقدرة في الكتاب فلا تصيبه بسبب توبته من بعد فعل السوء، فيبدِّلها بحكم حسنة العفو والمغفرة على عبده بسبب أنّه أناب من قبل أن يأتي القدر الزمني لقضاء حكمه على عبده بالمصيبة في نفسه أو أي مصيبة مادية يقدرها عليه فلن تصيبه، فيمر قدرها المقدور في الكتاب المسطور فلا يتحقق من المصيبة شيء، والسبب كون الله أبرأها من الكتاب بسبب أن عبدَه من بعد أن فعل السوء استغفر الله وتاب وأناب فتاب الله عن الخطّائين الذين تابوا وأنابوا وقالوا:
    {رَبَّنَا لاَ تُؤَاخِذْنَا إِن نَّسِينَا أَوْ أَخْطَأْنَا رَبَّنَا وَلاَ تَحْمِلْ عَلَيْنَا إِصْرًا كَمَا حَمَلْتَهُ عَلَى الَّذِينَ مِن قَبْلِنَا رَبَّنَا وَلاَ تُحَمِّلْنَا مَا لاَ طَاقَةَ لَنَا بِهِ وَاعْفُ عَنَّا وَاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَا أَنتَ مَوْلانَا فَانصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِرِينَ} صدق الله العظيم [البقرة:286].

ومن ثم يغفر الله لهم خطأهم، ويغفر الله لهم ما عملوه من السوء كونهم استغفروا الله وأنابوا إليه وتابوا من قبل أن يأتي القضاء والقدر عليهم بحكم المصيبة الحقّ من غير ظلمٍ، ولم يأتِ القضاء والقدر إلا وقد أبرأ الله حكمه حتى لا يصيبهم به كون القضاء والقدر لن يصيبهم بالمصيبة في أنفسهم أو في أموالهم إلا إذا جاء قدر قضائها وهم لم يستغفروا ربهم ويتوبوا إليه. تصديقاً لقول الله تعالى:
    {مَا أَصَابَ مِن مُّصِيبَةٍ فِي الْأَرْضِ وَلَا فِي أَنفُسِكُمْ إِلَّا فِي كِتَابٍ مِّن قَبْلِ أَن نَّبْرَأَهَا إِنَّ ذَلِكَ عَلَى اللَّهِ يَسِيرٌ} صدق الله العظيم [الحديد:22].

وتلك المصيبة هي المقصودة بالقضاء والقدر في الكتاب، وهي أحكام الله بالمصائب على عبيده بالحقّ من غير ظلمٍ بقدرٍ مقدورٍ في الكتاب المسطور، ولكن سبحان ربي الذي من رحمته جعل هناك فارقاً زمنياً بين السوء الذي سيرتكبه عبدُه وبين الحكم عليه بمصيبة ما، وجعل فارقاً زمنياً في الكتاب للقضاء بحكم المصيبة عليه إلى قدرٍ مقدورٍ. وأغلب القضاء والقدر هي أحكام عليهم بالمصائب بسبب ذنوبهم لعلهم يرجعون دون المصيبة الكبرى بالعذاب الأكبر، كون الله لو يصيب الناس بالعذاب الأكبر فور ذنوبهم إذاً لأهلكهم فور الانتهاء من عمل السوء، كون الله لو يأخذ كلّ عبد بما كسب فور ذنبه إذاً لما ترك على الأرض من دابةٍ كونه لا يوجد أحد معصوم من الخطأ أبداً غير الله سبحانه وتعالى علواً كبيراً. تصديقاً لقول الله تعالى:
    {وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنْ ذُكِّرَ بِآياتِ رَبِّهِ فَأَعْرَضَ عَنْهَا وَنَسِيَ مَا قَدَّمَتْ يَدَاهُ إِنَّا جَعَلْنَا عَلَى قُلُوبِهِمْ أَكِنَّةً أَنْ يَفْقَهُوهُ وَفِي آذَانِهِمْ وَقْراً وَإِنْ تَدْعُهُمْ إِلَى الْهُدَى فَلَنْ يَهْتَدُوا إِذاً أَبَداً (57) وَرَبُّكَ الْغَفُورُ ذُو الرَّحْمَةِ لَوْ يُؤَاخِذُهُمْ بِمَا كَسَبُوا لَعَجَّلَ لَهُمُ الْعَذَابَ بَلْ لَهُمْ مَوْعِدٌ لَنْ يَجِدُوا مِنْ دُونِهِ مَوْئِلاً (58)} صدق الله العظيم [الكهف].

ولكن الله يُمهل عبادَه ويقدّر لمن يشاء منهم بمصائب في أموالهم أو مرضٍ بأنفسهم لعلهم يرجعون إلى ربّهم فيتوبون إليه قبل أن يأتي قدر القضاء بالحكم عليهم بالهلاك، وعلى سبيل المثال: علِم الله أنّ عبده فلان سوف يفعل من السوء كذا وكذا في يوم كذا وكذا في الساعة الفلانية، ثم يكتب الله ذلك في علم غيبه لعمل هذا العبد، ومن ثم يكتب عليه حكمه بقضائه وقدره بمصيبة كذا، ولكنه لا يجعل قدر حكمه الزمني فور زمن فعل ارتكاب فعل السوء إذ لا يزال يريد أن يمهل عبده فيجعله الحكم بالمصيبة بقدرٍ من بعد ذلك بما يشاء الله، وتلك فرصة زمنيّة من ربّ العالمين لعل عبده يستغفر ويتوب وينيب من قبل أن يأتي قدر القضاء عليه بحكم المصيبة. ولكن الذين لا يعلمون خلطوا بين علم الله بأعمال عباده وبين القضاء والقدر فليتقوا الله ولا يقولوا على الله ما لا يعلمون كون الله لا يأتي منه إلا الخير، وأما المصيبة فهي بسبب ما قدمته أيديهم. تصديقاً لقول الله تعالى:
    {ذَلِكَ بِمَا قَدّمَتْ أَيْدِيكُمْ وَأَنّ اللّهَ لَيْسَ بِظَلاّمٍ لّلْعَبِيدِ} صدق الله العظيم [آل عمران:182].
    {مَّا أَصَابَكَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللّهِ وَمَا أَصَابَكَ مِن سَيِّئَةٍ فَمِن نَّفْسِكَ} صدق الله العظيم [النساء:79].

ولربّما يودّ أحد الذين يُؤَوِّلُونَ كلام الله من عند أنفسهم أن يقاطعني فيقول: "مهلاً يا ناصر محمد اليماني، إنما يكتب الله عمل السوء في الكتاب عند الحدث. تصديقاً لقول الله تعالى: {لّقَدْ سَمِعَ اللّهُ قَوْلَ الّذِينَ قَالُوَاْ إِنّ اللّهَ فَقِيرٌ وَنَحْنُ أَغْنِيَآءُ سَنَكْتُبُ مَا قَالُواْ} صدق الله العظيم [آل عمران:181]". ثم يزعم أنه قد حاجَّ الإمام ناصر محمد اليماني بآيةٍ محكمةٍ بيّنةٍ، ثم يقول: "وكيف لا تكون آية محكمة وفتوى داحضة تفتي أنّ الله لا يكتب قولَ وفعلَ السوء للعبيد إلا من بعد ما يُحدثون فِعلاً أو قولَ السوء؟ تصديقاً لقول الله تعالى:
    {لّقَدْ سَمِعَ اللّهُ قَوْلَ الّذِينَ قَالُوَاْ إِنّ اللّهَ فَقِيرٌ وَنَحْنُ أَغْنِيَآءُ سَنَكْتُبُ مَا قَالُواْ} صدق الله العظيم." ومن ثمّ يردّ عليه الإمام المهديّ ناصر محمد اليماني وأقول: سبحان الله العظيم علام الغيوب فهو لا يقصد كتابة السوء في كتابه المبين؛ بل يقصد في كتاب المَلَك عتيد فهو لا يكتب السوء فيه إلا من بعد حدث فعل السوء. تصديقاً لقول الله تعالى: {ما يَلْفِظُ مِنْ قَوْلٍ إِلَّا لَدَيْهِ رَقِيبٌ عَتِيد} صدق الله العظيم [ق:18].

كون رقيب كاتب الحسنات وعتيد كاتب السيئات لا يعلمون ما سوف تفعلون؛ بل يعلمون ما تفعلون حين الفعل ثم يكتبونه. تصديقاً لقول الله تعالى:
    {كَلا بَلْ تُكَذِّبُونَ بِالدِّينِ (9) وَإِنَّ عَلَيْكُمْ لَحَافِظِينَ (10) كِرَامًا كَاتِبِينَ (11) يَعْلَمُونَ مَا تَفْعَلُونَ (12)}صدق الله العظيم [الانفطار]. ومن ثم يقومون بكتابة السوء من بعد الفعل، أو كتابة القول من بعد القول. تصديقاً لقول الله تعالى: {لّقَدْ سَمِعَ اللّهُ قَوْلَ الّذِينَ قَالُوَاْ إِنّ اللّهَ فَقِيرٌ وَنَحْنُ أَغْنِيَآءُ سَنَكْتُبُ مَا قَالُواْ} صدق الله العظيم، {ما يَلْفِظُ مِنْ قَوْلٍ إِلَّا لَدَيْهِ رَقِيبٌ عَتِيد} صدق الله العظيم، {وَإِنَّ عَلَيْكُمْ لَحَافِظِينَ (10) كِرَامًا كَاتِبِينَ (11) يَعْلَمُونَ مَا تَفْعَلُونَ(12)} صدق الله العظيم.

وسلامٌ على المُرسلين، والحمدُ لله رب العالمين..
    أخوكم؛ الإمام المهديّ ناصر محمد اليماني.
    ـــــــــــــــــــ

2. ترتيب المشاركة ورابطها: #2  Print  mPDF  PDF    رقم المشاركة لاعتمادها في الاقتباس: 242743   تعيين كل النص
    الصورة الرمزية ابو محمد
    ابو محمد غير متواجد حالياً من الأنصار السابقين الأخيار

الإمام ناصر محمد اليماني
    26 - 07 - 1433 هـ
    16 - 06 - 2012 مـ
    05:18 صباحاً
    ـــــــــــــــــــــ
    بسم الله الرحمن الرحيم، الحمد لله على كل حال..وصلى الله وسلم على محمد وآله ومنهم الإمام المهدي المنتظر..
    قال تعالى:
    {وَنَبْلُوكُمْ بِالشَّرِّ وَالْخَيْرِ فِتْنَةً}[الانبياء: من الآية35] .
    و شما را با بديها و خوبيها آزمايش مي‌کنيم؛
    1- انواع فتنه هائی که انسان به آنها مبتلا می شود چیست ؟
    2- مصدر شر ... از کجاست ؟

3 - مصدر خیر ... از کجاست ؟
    4 - آن چه را که می دانیم و به آن یقین داریم ، خداوند سبحانه و تعالی برای بندگانش شر را نمی خواهد پس مقصود خداوند از آیه فوق چیست ؟
    5- آیا بیان مستقیمی در بیانات امام برای این آیه وجود دارد ؟

وسلامٌ على المرسلين والحمدُ لله رب العالمين.

خیر از خداوند است و مصیبت نیز از خداوند است به سببی از خود انسان و پروردگارت به کسی ظلم نمی کند

بسم الله الرحمن الرحيم، وسلامٌ على المرسلين والحمد لله ربّ العالمين..

عزیزان من می بینم در بیان فرمایش خداوند تعالی مجادله می کنید :
    {كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ وَنَبْلُوكُم بِالشَّرِّ‌ وَالْخَيْرِ‌ فِتْنَةً وَإِلَيْنَا تُرْ‌جَعُونَ} صدق الله العظيم [الأنبياء:35].
    هر انساني طعم مرگ را مي‌چشد! و شما را با بديها و خوبيها آزمايش مي‌کنيم؛ و سرانجام بسوي ما بازگردانده مي‌شويد
    اگر ظاهر این آیه که خیر و شر از نزد خداوند است در نظر گرفته شود بیان آن مخالف فرموده خداوند تعالی خواهد بود :

{مَا أَصَابَكَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللَّهِ وَمَا أَصَابَكَ مِنْ سَيِّئَةٍ فَمِنْ نَفْسِكَ وَأَرْسَلْنَاكَ لِلنَّاسِ رَسُولًا}
    صدق الله العظيم [النساء:79].
    آنچه از نيکيها به تو مي‌رسد، از طرف خداست؛ و آنچه از بدي به تو مي‌رسد، از سوي خود توست. و ما تو را رسول براي مردم فرستاديم؛ و گواهي خدا در اين باره، کافي است
    پس سوال شما درباره بیان این فرموده خداوند تعالی که می فرماید :

{كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ وَنَبْلُوكُم بِالشَّرِّ‌ وَالْخَيْرِ‌ فِتْنَةً وَإِلَيْنَا تُرْ‌جَعُونَ}
    صدق الله العظيم [الأنبياء:35].
    هر انساني طعم مرگ را مي‌چشد! و شما را با بديها و خوبيها آزمايش مي‌کنيم؛ و سرانجام بسوي ما بازگردانده مي‌شويد
    پس به حق فتوا داده و می گوئیم همانا که مصیبت همان شر است و آن از سوی خداوند به سبب گناهی که شخص مصیبت زده مرتکب شده ، مقدر گردیده است تصدیق فرموده خداوند تعالی :
    {فَكَيْفَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِيبَةٌ بِمَا قَدَّمَتْ أَيْدِيهِمْ}صدق الله العظيم [النساء:62].
    پس چگونه وقتي به خاطر اعمالشان، گرفتار مصيبتي مي‌شوند،
    پس شر نیز از نزد خداوند است ولی بی هیچ ظلمی بلکه شر مصیبت به سبب گناهی است که آنان مرتکب شده و قبل از فرا رسیدن قدر تحقق مصیبت توبه نکرده اند و خداوند تعالی می فرماید :
    {أَوَلَمَّا أَصَابَتْكُم مُّصِيبَةٌ قَدْ أَصَبْتُم مِّثْلَيْهَا قُلْتُمْ أَنَّىٰ هَـٰذَا قُلْ هُوَ مِنْ عِندِ أَنفُسِكُمْ إِنَّ اللَّـهَ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ ﴿165﴾} صدق الله العظيم [آل عمران:165].
    آيا هنگامي که مصيبتي (در ميدان جنک احد) به شما رسيد، در حالي که دو برابر آن را (در ميدان جنگ بدر بر دشمن) وارد ساخته بوديد، گفتيد: «اين مصيبت از کجاست؟!» بگو: «از ناحيه خود شماست (که در ميدان جنگ احد، با دستور پيامبر مخالفت کرديد)! خداوند بر هر چيزي قادر است. (و چنانچه روش خود را اصلاح کنيد، در آينده شما را پيروز مي‌کند.)»
    و خداوند تعالی می فرماید :
    {وَمَا أَصَابَكُم مِّن مُّصِيبَةٍ فَبِمَا كَسَبَتْ أَيْدِيكُمْ وَيَعْفُو عَن كَثِيرٍ‌ ﴿٣٠﴾} صدق الله العظيم [الشورى].
    هر مصيبتي به شما رسد بخاطر اعمالي است که انجام داده‌ايد، و بسياري را نيز عفو مي‌کند
    زیرا که مصائب از خداوند است و به سبب گناهانی است که انسان مرتکب می شود هرچند که خداوند بعد از ارتکاب گناه ممستقیما او را به مصیبت گرفتار نمی کند ، بلکه به او مهلت می دهد شاید که به درگاه پروردگارش انابت کرده و توبه کند و اگر توبه کند خداوند تحقق مصیبت نوشته شده در کتاب را پاک می کند و او را گرفتار نمی کند تصدیق فرموده خداوند تعالی :
    {مَا أَصَابَ مِن مُّصِيبَةٍ فِي الْأَرْضِ وَلَا فِي أَنفُسِكُمْ إِلَّا فِي كِتَابٍ مِّن قَبْلِ أَن نَّبْرَأَهَا إِنَّ ذَٰلِكَ عَلَى اللَّـهِ يَسِيرٌ ﴿٢٢﴾} صدق الله العظيم [الحديد:22].

{ هیچ مصیبتی در زمین و به جانهای شما نرسد مگر اینکه در كتاب نگاشته شده باشد ، مگر آنکه پیش (از وقوع) آن را از کتاب پاك كنيم بی‌گمان این امر بر خداوند آسان است‌ }
    ای بندگان خداوند ، خدا را تقوا کنید هر خیری به شما برسد از جانب خداوند است و هر شری به شما برسد از خداوند است ، به سببی از خودتان و خداوند به هیچ کسی ظلم نمی کند و خداوند تعالی می فرماید :

{وَإِن تُصِبْهُمْ سَيِّئَةٌ يَقُولُوا هَـٰذِهِ مِنْ عِندِكَ قُلْ كُلٌّ مِّنْ عِندِ اللَّـهِ فَمَالِ هَـٰؤُلَاءِ الْقَوْمِ لَا يَكَادُونَ يَفْقَهُونَ حَدِيثًا ﴿٧٨﴾ مَّا أَصَابَكَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللَّـهِ وَمَا أَصَابَكَ مِن سَيِّئَةٍ فَمِن نَّفْسِكَ وَأَرْ‌سَلْنَاكَ لِلنَّاسِ رَ‌سُولًا وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ شَهِيدًا ﴿٧٩﴾}
    صدق الله العظيم [النساء].
    و اگر بدی (و شکستي) برسد، مي‌گويند: «اين، از ناحيه توست.» بگو: «همه اينها از ناحيه خداست.» پس چرا اين گروه حاضر نيستند سخني را درک کنند؟!
    (78) آنچه از نيکيها به تو مي‌رسد، از طرف خداست؛ و آنچه از بدي به تو مي‌رسد، از سوي خود توست. و ما تو را رسول براي مردم فرستاديم؛ و گواهي خدا در اين باره، کافي است(79)
    وسلامٌ على المرسلين، والحمد لله ربّ العالمين..
    أخوكم؛ الإمام المهدي ناصر محمد اليماني.

ــــــــــــــــــــــ

اقتباس المشاركة: 47551 من الموضوع: الخير من الله، والمصيبة من الله بسببٍ من عند الإنسان، ولا يظلم ربّك أحداً..

Englishفارسی Español Deutsh Italiano Melayu Türk Français

[ لمتابعة رابط المشـاركـــــــــة الأصليَّة للبيــــــــــــــان ]

الإمام ناصر محمد اليماني
    26 - 07 - 1433 هـ
    16 - 06 - 2012 مـ
    05:18 صباحاً
    ـــــــــــــــــــــ

اقتباس المشاركة الأصلية كتبت بواسطة آمنت بنعيم رضوان الله مشاهدة المشاركة
    بسم الله الرحمن الرحيم، الحمد لله على كل حال..وصلى الله وسلم على محمد وآله ومنهم الإمام المهدي المنتظر..

قال تعالى:
    {وَنَبْلُوكُمْ بِالشَّرِّ وَالْخَيْرِ فِتْنَةً}[الانبياء: من الآية35] .

1- ماأنواع الفتنة التي يٌبتلى بها الإنسان؟
    2- مصادر الشر.. من أين؟
    3- مصادر الخير.. من أين؟
    4- ما نعرفه ومتيقنين منه.. إنّ (الله سبحانه وتعالى)..لا يريد لعباده الشر..فما قصده سبحانه وتعالى في الآية أعلاه..؟
    5- هل يوجد بيان مباشر من بيانات الإمام تخص الآية ذاتها؟.

وسلامٌ على المرسلين والحمدُ لله رب العالمين.

الخير من الله، والمصيبة من الله بسببٍ من عند الإنسان، ولا يظلم ربّك أحداً..

بسم الله الرحمن الرحيم، وسلامٌ على المرسلين والحمد لله ربّ العالمين..
    ويا أحبتي في الله إني أراكم تتجادلون في بيان قول الله تعالى:
    {كُلُّ نَفْسٍ ذَائِقَةُ الْمَوْتِ وَنَبْلُوكُم بِالشَّرِّ‌ وَالْخَيْرِ‌ فِتْنَةً وَإِلَيْنَا تُرْ‌جَعُونَ} صدق الله العظيم [الأنبياء:35].

فلو يتمّ اعتماد ظاهر هذه الآية أنّ الخير والشر من عند الله لكان بياناً مخالفاً لقول الله تعالى:
    {مَا أَصَابَكَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللَّهِ وَمَا أَصَابَكَ مِنْ سَيِّئَةٍ فَمِنْ نَفْسِكَ وَأَرْسَلْنَاكَ لِلنَّاسِ رَسُولًا} صدق الله العظيم [النساء:79].

وبقي السؤال عن البيان الحقّ لقول الله تعالى:

ومن ثم نفتي بالحقّ ونقول: إنّما المصيبة هي الشرّ وهي بقدرٍ من عند الله بسبب ذنبٍ ارتكبه صاحب المصيبة. تصديقاً لقول الله تعالى:
    {فَكَيْفَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِيبَةٌ بِمَا قَدَّمَتْ أَيْدِيهِمْ} صدق الله العظيم [النساء:62].

إذاً الشر من عند الله ولكن من غير ظلمٍ؛ بل سببُ شرّ المصيبة هي بسبب ما قدمته أيديهم من قبل ولم يتوبوا إلى ربّهم قبل مجيئ قدر تحقيق المصيبة. وقال الله تعالى:
    {أَوَلَمَّا أَصَابَتْكُم مُّصِيبَةٌ قَدْ أَصَبْتُم مِّثْلَيْهَا قُلْتُمْ أَنَّىٰ هَـٰذَا قُلْ هُوَ مِنْ عِندِ أَنفُسِكُمْ إِنَّ اللَّـهَ عَلَىٰ كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ ﴿165﴾} صدق الله العظيم [آل عمران:165].

وقال الله تعالى:
    {وَمَا أَصَابَكُم مِّن مُّصِيبَةٍ فَبِمَا كَسَبَتْ أَيْدِيكُمْ وَيَعْفُو عَن كَثِيرٍ‌ ﴿٣٠﴾} صدق الله العظيم [الشورى].

كون المصائب من الله هي بسبب ذنوبٍ من عند الإنسان برغم أنّ الله لا يصيبه بالمصيبة من بعد فعل السوء مباشرةً؛ بل يعطيه الله مهلةً علّه ينيب إلى ربّه فيتوب فإذا تاب فيُبرِئ الله تحقيق المصيبة في الكتاب فلا تصيبه. تصديقاً لقول الله تعالى:
    {مَا أَصَابَ مِن مُّصِيبَةٍ فِي الْأَرْضِ وَلَا فِي أَنفُسِكُمْ إِلَّا فِي كِتَابٍ مِّن قَبْلِ أَن نَّبْرَأَهَا إِنَّ ذَٰلِكَ عَلَى اللَّـهِ يَسِيرٌ ﴿٢٢﴾} صدق الله العظيم [الحديد:22].

فاتقوا الله عباد الله فما أصابكم من خير فمن الله، وما أصابكم من شرّ فمن الله بسببٍ من عند أنفسكم، ولا يظلم ربّك أحداً. وقال الله تعالى:
    {وَإِن تُصِبْهُمْ سَيِّئَةٌ يَقُولُوا هَـٰذِهِ مِنْ عِندِكَ قُلْ كُلٌّ مِّنْ عِندِ اللَّـهِ فَمَالِ هَـٰؤُلَاءِ الْقَوْمِ لَا يَكَادُونَ يَفْقَهُونَ حَدِيثًا ﴿٧٨﴾ مَّا أَصَابَكَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللَّـهِ وَمَا أَصَابَكَ مِن سَيِّئَةٍ فَمِن نَّفْسِكَ وَأَرْ‌سَلْنَاكَ لِلنَّاسِ رَ‌سُولًا وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ شَهِيدًا ﴿٧٩﴾} صدق الله العظيم [النساء].

وسلامٌ على المرسلين، والحمد لله ربّ العالمين..
    أخوكم؛ الإمام المهدي ناصر محمد اليماني.
    ــــــــــــــــــــــ