Ashabi kehif üç kişidir ve biz sadığiz

Bismillahirrahmanirrahim

Salat ve selam resulullah Muhammed (s.a.v) ve onun ehli beytine , enbiya ve resullere ayrica bizlere ve Allahin bütün salih kullarina olsun oncekilerden sonrakilere kadar.

Ey serefli evliyalar ey bütün Müslümanlar sizi goruyorum ki, ashabi kehif sayilari hakkinda benimle cedellesiyorsunuz. Aziz ve Hakim olan Allahin bu ayete buyurdugu emirine muhalif olarak, (De ki Onlarin sayisini en iyi bilen Rabbim,dir. Onlari pek az kimseden baskasi bilmez. Bunun icin, onlar hakkinda, bu kisaca anlatilanin disinda kimseyle tartisma ve onlar hakkinda kimseden bir sey sorma ) kehif 22
Ey kavim ben size haktan baska bir sey demiyorum. Ve ( usbeh ) sayisinin Kuranda kac oldugunu biliyorum . (Karun, Musa,nin kavminden idi de, onlara karse azginlik etmisti. Biz ona oyle hazineler vermistik ki, anahtarlarini güclu-kuvvetli bir topluluk zor taşirdi. Kavmi ona soyle demisti: sımarma, Bil ki Allah simariklari sevmez. ) kasas 76 ...gelin size kuranda gecen usbeh ( cemaet , toplum, grup ) sayisini bildireyim, ki oda on sayisina delalet etmektedir.
Ben bu sayiyi zan ile söylemiyorum burda Kuran on kisiye isaret ediyor. Bunun delilinide yusuf suresindeki ayette bulursunuz. (Kardesleri) dediler ki: Yusuf,la kardesi (Bünyamin) babamiza bizden daha sevgilidir. Halbuki biz kalabalık bir cemaatiz. suhesiz ki babamız apacik bir yanlislik icerisindedir ) demek ki onlar on kisilerdir baska anadan.. bünyamin ile yusuf ise baska anadan idiler. Ayni surenin 14.ci ayette ( And olsun ki, biz kuvvetli bir toplulukken kurt onu yerse, biz aciz sayiliriz )
oyleyse usbeh on kisidir.

Sonra gelecegiz ( kalil ) kelimesinin sayisini aciklamaya oda ( az ) anlaminda olan muminun suresindeki 40.ci ayette gectigi gibi. («Rabbim! Beni yalancı saymalarına karşılık bana yardım et» dedi. Allah da: «Az sonra pişman olacaklar» buyurdu , Gerçekten, onları bir çığlık yakaladı ve onları süprüntü yığını haline getirdik. ) muminun suresi39, 40 ve 41 ayetleri.
Bu ayetteki kalil sayisinin üce delalet ettigini hud suresindeki 65.ci ayette net olarak görecegiz (Buna rağmen onu kesip devirdiler. O zaman Salih: «Yurdunuzda üç gün daha kalın. Bu, yalanlanmayacak bir sozdür» dedi )

Ey insanlar Ben hak olan beklenen Mehdiyim sizinle azim olan Kuranin hak aciklamasiyla muhatabim , kendi heva ve hevesimle , kendi ictihadimla Kurani aciklamiyorum belki Kuranin kendi aciklamasiyla sizlere her seyi beyan ediyorum. Ben sizler gibi Allahin hakkinda bilmediklerimi soylemiyorum . Allahin hakkinda bilmedigini soylemek seytanin emirlerindendir . ve yüce Allah bunu haram kilmistir . (Ey İnsanlar! Yeryüzündeki temiz ve helal şeylerden yiyin, şeytana ayak uydurmayın, zira o sizin için apaçık bir düşmandır. Muhakkak size, kotülüğü, hayasızlığı, Allah'a karşı da bilmediğiniz şeyi soylemenizi emreder. ) bakara 168 , 169

( De ki: «Rabbim sadece, açık ve gizli fenalıkları, günahı, haksız yere tecavüzü, hakkında hiçbir delil indirmediği şeyi Allah'a ortak koşmanızı, Allah'a karşı bilmediğiniz şeyleri soylemenizi haram kılmıştır. ) araf 33

Ey arastiran kisi ashabi kehfin sayisinin üc oldugunu ben kendimden demiyorum bunu yüce Allah Kuranda boyle belirtmistir. Bu soz ashabi kehfin üc kisi oldugunu bildiren en dogru hak olan sozdür, ki bu sozu imam Nasir muhammed Yemani ve onun yandaslari soylüyorlar . soyledikleride kaybi taslamak degil hak olan gorüstür ve gelin bunu yüce Allahin nasil yalanlamadigini acikliyalim.
Kehif suresindeki 22.ci ayete baktigimizda onlar üc kisidir dodüncüleri kopekleri bu kisima yüce Allah gaybi tasladilar demiyor bundan sonra soylenen bütün sayilar icin gaybi taslamaktan bahsediliyor.

((İnsanların kimi, «Onlar üç kişidir dordüncüleri de kopekleridir» diyecekler yine «Beş kişidir, altıncıları kopekleridir» diyecekler. (Bunlar) bilinmeyen hakkında tahmin yürütmektir. (Kimileri de «Onlar yedi kişidir; sekizincisi kopekleridir» derler. De ki Onların sayılarını Rabbim daha iyi bilir. Onlar hakkında bilgisi olan çok azdır. oyle ise
Ashâb-ı Kehf hakkında, delillerin açık olması haricinde bir münakaşaya girişme ve onlar hakkında (ileri geri konuşan) kimselerin hiçbirinden malumat isteme

ey hakki arastiran kisi eger ayeti kerimeyi biraz düsünerek okursak gorecegiz ki ; birinci soz ki ((İnsanların kimi «Onlar üç kişidir; dordüncüleri de kopekleridir» diyecekler ) hak bir sozdur ve bu soz hic soylenmemistir yüce Allah diyecekler kelimesi ile ifade etmistir ki buda gelecegi isaret ediyor yani hic soylenmemis ve gelecekte soylenecek . bu sozde imam Mehdi ile onun yandaslarinin sozüdür. Bu soz icin yüce Allah gaybi tasladilar demiyor , ondan sonraki iki gorüsün gayba tas olmak oldugunu belirtiyor . cünkü diger iki sayi ve gorüs, bes ile yedi yahudi ve hiristiyanlarin sozüdür.Halende soylenen,iste bu gaybi taslamaktan baska bir sey degildir.

Ayni zamanda yuce Allah resulullaha söyle emir etmektedir (onlar hakkında (ileri geri konuşan) kimselerin hiçbirinden malumat isteme )
Eger ayeti kerimeye biraz derinden bakarsan goreceksin ki yüce Allah kendisi sayilarini acikliyor . (de ki onların sayilarini Rabbim daha iyi bilir, onları ancak pek az bilir, )

Burda cahiller Allahin hakinda bilmediklerini soyleyen kisiler diyecekler ki burdaki az kelimesi su demektir ki onlarin sayisini az kisi biliyor. Ama yüce Allah resülüne onlarin sayisini yüce Allah biliyor az kisidirler demektedir. Madem ki sayilari az ise o zaman bu kisiler ya iki kisidirler ki bu sayilarin en azidir , yada en az soylenen sayi sozüdür oda (Onlar üç kişidir; dordüncüleri de kopekleridir» diyecekler ) ama bu sozde delil ile gelmesi lazim . bunuda ashabi kehfin muhataplik boumunde gomeliyiz.
Madem ki ayette (Paranızla birinizi şehre goderin ) demek ki bunlar ikiden fazladirlar . en az sayi olduguna göre ikiden fazla üc olmaktadir. Bunuda yahudi ve hiristiyanlar degil, bu hak sou imam Mehdi solemistir.

Onlarin sayisini, hikayelerini , isimlerini hatta ne kadar sene yattiklarini bile hak olarak acikliyor.
Yüce Allah 12.ci ayette (Sonra da iki guruptan hangisinin kaldıkları müddeti daha iyi hesap edeceğini goelim diye onları uyandırdık. ) bolece Mehdinin gurubu tek bir guruptur ki her seyi detaylariyla aciklamaktadir . hatta yüce Allah koeklerini bile bana gosterdi onun rengi kirmiziya yakin sari rengindedir . bunuda onlari buldugumuzda goeceksiniz.
Bu sureyi düsünerek okuyanlardan olsaniz göreceksiniz ki bunlarin kalma hikmetlerinden biri hangi gurubun dogru soyledigini ortaya koymaktir.
Onlari bulan öncekiler bunlarin kim olduklarini , sayilarini ve isimlerini bilmiyorlardi hatta hikayelerinin ne oldugunu bile bilmiyorlardi , bu yüzden ayette (Dediler ki: uzerlerine bir bina yapın. Rableri onları daha iyi bilir. ) kehif 21 aralarindaki tartismada Rableri daha iyi bilir dediler.
Imam Mehdi onlarin kalma hikmetlerini acikliyor ki, onlar imam Mehdiye tabi olacaklardir. sadece imam Mehdi onlarin sayisini ve magarada iki yatis müddetlerini, isimlerini aciklamaktadir hatta koeklerinin rengi kirmiziye yakin sari rengindedir. Hatta onlarin goden kayip olma olaylarinin hikmeti ve bunu aciklamak imam Mehdinin vazifesi olacakki,onlar ortaya ciksinlar buda kiyamet alametlerindendir. (Bolece, Allah'ın soünün gerçek olduğunu ve kıyametin kopmasından şüphe edilemeyeceğini bilmeleri için, insanların onları bulmalarını sağladık ) kehif 21

Bazi cahiller diyecekler ki ( burda ki, hikmet kiyamet alametlerindense bu onlari ilk bulanlara delalet ediyor) bizlerde onlara cevap olarak diyecegiz ki ; onlari ilk bulan kisler ashabi kehif hakkinda hic bir bilgi sahibi degillerdi , ne onlarin isimlerini nede hikayelerini hatta neden kaldiklarini bile bilmiyorlardi ayette acikca gelmektedir ki (Dediler ki: uzerlerine bir bina yapın. Rableri onları daha iyi bilir.» ) kehif 21
Ey hakki arastiran kisi ashabi kehif ve rakim yemenin zimar sehrindeki al-akmar koyündedir. Muhammed saad isiminde olan bir adamin evindedir. Oranin arkasinda bir magara vardir. Yüce Allaha yeminler olsun ki ashabi kehfin yeri orasidir . su ana kadar bir cok yer gosterildi
bos magaralar ,yada bazi kemikler bulunduysada ama ashabi kehif olmediler ki onlar hala uyuyorlar